Останнім часом на території України почастішали випадки розпилення подразнюючих хімічних речовин у навчальних закладах, що супроводжується істотним погіршенням стану здоров’я учнів та викладачів (загальноосвітні школи у містах Черкаси, Миколаїв, Харків).
Рятувальники Богуславського району нагадують вчителям, учня, студентам та громадянам про дії при оголошенні небезпечного стану, про дії у час раптового виникнення хімічної небезпеки та про надання першої медичної допомоги при ураженні НХР.
Дії при оголошенні небезпечного стану
При оголошенні небезпечного стану:
- сирени і переривчасті гудки підприємств - це сигнал «Увага всім»;
- негайно ввімкніть приймач радіотрансляційної мережі або телевізор;
- уважно слухайте кожну інформацію про надзвичайну ситуацію та порядок дій;
- уникайте паніки;
- виконайте заходи щодо зменшення проникнення отруйних речовин в квартиру (будинок): щільно закрийте вікна та двері, щілини заклейте;
- підготуйте запас питної води: наберіть воду у герметичні ємності, підготуйте найпростіші засоби санітарної обробки (мильний розчин для обробки рук);
- дізнайтеся у місцевих органів влади про місце збору мешканців для евакуації та уточніть час її початку. Підготуйтеся: упакуйте у герметичні пакети та складіть у валізу документи, цінності та гроші, предмети першої необхідності, ліки, мінімум білизни та одягу, запас консервованих продуктів на 2-3 доби.
Дії у час раптового виникнення хімічної небезпеки
У час раптового виникнення хімічної небезпеки.
Уникайте паніки. З одержанням - повідомлення (по радіо або інших засобах оповіщення) про викид (розлив) в атмосферу НХР та заходи. Для захисту органів дихання варто надягти протигаз. За його відсутності використовують пов'язки з тканини й підручні вироби із тканини, змочені водою. Надягніть найпростіші засоби захисту шкіри. По можливості негайно залиште зону хімічного забруднення. Уражальна дія конкретної НХР на людину залежить від концентрації її у повітрі та тривалості дії.
Якщо шляхів відходу нема, рекомендується укритися в приміщенні й, по можливості, вжити заходи для його герметизації. Щільно закрити вікна та двері, димоходи, вентиляційні люки, загасити вогонь у печах. Водночас необхідно знати, що НХР важчі за повітря (наприклад, хлор) будуть проникати в підвальні приміщення й нижні поверхи будинків, низини і яри, а НХР, легші за повітря (такі, як аміак), заповнюють більш високі поверхи будинків.
Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, харчі, запас питної води та інші необхідні речі у герметичну валізу та підготуйтеся до евакуації. Чекайте повідомлень органів влади з питань надзвичайних ситуацій за допомогою засобів зв'язку.
Після оголошення евакуації попередьте сусідів про її початок. Надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.
Перед виходом з будинку вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі, одягніть засоби захисту.
Виходьте із зони хімічного зараження в бік, перпендикулярний напрямку вітру та обходьте тунелі, яри, лощини - в низинах може бути висока концентрація НХР.
Вийшовши із зони зараження, зніміть верхній одяг, ретельно вимийте очі, ніс та рот, по можливості прийміть душ.
З прибуттям на нове місце перебування, дізнайтеся у місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.
Надання першої медичної допомоги при ураженні НХР
Запам’ятайте! Перша медична допомога ураженим НХР в осередку хімічного ураження полягає у захисті органів дихання, видаленні та знезараженні стійких НХР на шкірі, слизових оболонках очей, на одязі та негайній евакуації за межі зараженої зони.
При отруєнні хлором винести потерпілого із зони зараження якщо він не дихає, зробити штучне дихання. Шкіру, рот, ніс промити 2% розчином питної соди або водою.
При отруєнні аміаком винести потерпілого із зони зараження, шкіру, рот, ніс промити водою.
При підозрі на отруєння НХР (найбільш характерними ознаками при цьому є: поява відчуття страху, емоційна нестійкість, порушення сну, подразнення очей, слизової носа й гортані, почервоніння шкіри, блювота, нудота) уникайте будь-яких фізичних на вантажень, пийте велику кількість рідини (чай, молоко, сік, вода) і негайно зверніться до медичного закладу.
Начальник Богуславського РС ГУ ДСНС
України у Київській області
полковник служби цивільного захисту В.В.Пономаренко
|