Четвер, 09.05.2024, 06:13
Вітаю Вас Гість | RSS

Вільховецька гімназія

Меню сайту
Захист прав дитини

Національна дитяча «гаряча» лінія


Національна дитяча «гаряча лінія»

Національна дитяча гаряча лінія


Національна гаряча лінія з питань запобігання домашнього насильства,
торгівлі людьми та гендерної дискримінації

Національна дитяча гаряча лінія

Каталог статей

Головна » Статті » Вчителям » Вчитель вчителю

РЕКОМЕНДАЦІЇ ПЕДАГОГІЧНИМ ПРАЦІВНИКАМ:ЯК ПОПЕРЕДИТИ ПОТЕНЦІЙНИЙ СУЇЦИД !!!

РЕКОМЕНДАЦІЇ ПЕДАГОГІЧНИМ ПРАЦІВНИКАМ:ЯК ПОПЕРЕДИТИ ПОТЕНЦІЙНИЙ СУЇЦИД !!!

Педагогічним працівникам можна ре­комендувати у випадку виникнення ознак суїцидальної поведінки в учнів здійснювати такі види допомоги:

- підбирайте ключі до розгадки суїциду;

- сприймайте суїцидента як особис­тість;

- налагоджуйте турботливі стосунки; а не сперечайтеся;

- запитуйте;

- не пропонуйте невиправданого вті­шання;

- пропонуйте конструктивні підходи;

- вселяйте надію;

- оцінюйте ступінь ризику самогубства;

- не залишайте людину одну у випадку високого суїцидального ризику;

-звертайтеся по допомогу до спе­ціалістів;

- важливо якомога довше зберігати тур­боту й підтримку учня;

-використовуйте засоби піднесення цін­ності особистості дитини, її життя.

ВАРІАНТИ ПОРАД І ПРОПОЗИЦІЙДЛЯ ТИХ, ХТО ПОТЕРПАЄ ВІД СУЇЦИДАЛЬНИХ ДУМОК

1. Втративши життя, нічого не вирішиш. Спробуй абстрагуватись від негараздів і подумки перенестись у майбутнє. Може, вдасть­ся побачити для себе причину жити далі або з'явиться бажання якось пережити важкий етап, перетерпіти його заради щасливого майбутнього.

2. Дієвий спосіб боротися з тугою — ста­вити перед собою досяжні цілі і зрозуміти, що життя не обходиться без розчарувань.

3. У разі сильних емоційних переживань давай волю сльозам, як наодинці, так і у присутності інших людей. У цьому немає нічого страшного. З одного боку — спрацює механізм внутрішньої душевної розради, а з другого — цим можна подати сигнал про твоє важке становище, викликати співчуття і бажання зарадити твоєму горю.

4. Якщо ти втратив спокій через почуття глибокої провини, буде краще спробувати якнайшвидше виправити становище, аніж дати проблемі розростися. Ти вчиниш правильно, якщо розкажеш про все батькам або іншим людям, небайдужим до твоєї долі. Цілком можливо, що спочатку вони будуть прикро вражені, засмутяться, будуть тебе лаяти. Але потім, скоріше за все, почнуть думати тільки про те, як тобі допомогти, як врятувати тебе від подальшої біди.

5. У будь-якому разі, якщо ти занепо­коєний і збентежений, краще не страждати на самоті. Поділись своїми переживаннями з людиною, якій довіряєш. Щира розмова може знизити емоційне напруження і допо­може подивитись на проблему з іншої точки зору. Зазвичай можна більш-менш заспокої­тись, коли хтось виявляє співчуття до нашо­го горя і болю. Буде корисно заздалегідь до­мовитися про екстрений зв'язок на випадок повернення думок про самогубство.

6.Поширеною помилкою є очікування, що інші самі здогадаються про твої страж­дання, почнуть тебе розпитувати і пропону­вати допомогу. Але жодна людина не може бачити, що на серці в іншої, зокрема і в тебе, тому сам шукай потрібного контакту, відкрий своє серце тому, кому ти довіряєш і кому до снаги тобі допомогти. Тримати все у собі — те ж саме, що самому тягнути важкий тягар.

7. У виникненні або посиленні пригні­ченого стану нерідко винна занижена само­оцінка. Якщо ти постійно чуєш принизливі вислови про себе й образи, можна почати сприймати себе нікчемною людиною, яка не варта поваги інших.

Але поміркуй, хіба хтось має право тебе оцінювати? Хоч би що думали про тебе інші, ти є унікальною особистістю. І якщо ко­мусь щось у тобі не подобається, то це їхні проблеми, а не твої. Шукай спілкування з тими, хто ставиться до тебе по-доброму і з розумінням.

8. Почуття відчаю саме собою не пройде. Якщо відчуваєш напад глибокого смутку і нудьги, спробуй переключитись на щось інше, зайнятися якоюсь справою. Не можна сидіти, склавши руки. Якщо ти займаєшся тим, що у тебе добре виходить, то до тебе знову повертається почуття самоповаги, яке зазвичай зникає, коли загострюється де­пресія.

9.Корисно також займатися тим, що ті­шить тебе. Походи по магазинах і зроби са­мому собі або комусь із близьких та друзів приємний подарунок, пограй, приготуй свою улюблену страву, перечитай улюблену книж­ку, порозгадуй кросворди, помалюй, щось відремонтуй удома, покатайся на велосипеді тощо.

10. Настрій помітно покращиться, якщо їздити кудись ненадовго з якоюсь практич­ною метою.

11. Найкращими ліками від пригніченості є допомога іншим — тим, хто переживає важкий період у своєму житті. Співчуття чужій біді й намагання допомогти ділом здатне перекрити власний душевний біль, спонукає абстрагуватись від власних проблем і налаштуватись на конструктивні рішення.

12. Чимало фахівців сходиться на тому, що у критичному стані допомагає релігія. Навіть якщо серед твого близького оточення ти не знайдеш людину, гідну твоєї довіри, ти завжди можеш звернутись у щирій молитвенній розмові до люблячого Небесного Батька, який ніколи не зрадить і повсякчас напоготові вислухати тебе, виявити до тебе доброту та повагу.

13.У жодному разі не вдавайся до спроби приховати або подолати свою депресію за допомогою наркотиків та алкоголю. Це паст­ка, в яку потрапляють ті, хто шукає легких шляхів розв'язання проблем. Адже після тимчасової розради і відновлення життєво­го тонусу насувається хвиля пригніченості і роздратованості.

14. Якщо твій душевний стан дуже розбалансований і ти відчуваєш, що не в змозі адекватно оцінювати ситуацію, спробуй звернутися до фахівця: психолога, психоте­рапевта, навіть психіатра. Сьогодні існують служби анонімної допомога людям у кризо­вих моментах життя.

Допомога при потенційному суїциді

Підбирайте ключі до розгадки суїциду

Суїцидальна превенція полягає не тільки у піклуванні та підтримці зі сторони друзів, а і у здатності розпізнати ознаки можливої небезпеки. До числа останніх відносять суїцидальні погрози, які передують спробі самогубства, депресію, значні зміни у поведінці людини, приготування до останнього волевиявлення тощо. Зауважте своєчасно прояви безпорадності та безнадії і з'ясуйте, чи не є ця людина одинокою та ізольованою,

Прийміть суїциданта як особистість

Припустіть, що людина дійсно є суїцидальною особистістю. Не вважайте, що вона не здатна і не зможе наважитися на самогубство. Інколи спокусливо сказати, що ніхто не може утримати людину від суїциду. Саме тому тисячі людей - різного віку, національностей, із різних соціальних груп - здійснюють самогубства. Не дозволяйте іншим вводити вас в оману відносно несерйозності конкретної ситуації. Якщо ви думаєте, що комусь загрожує небезпека самогубства, дійте у відповідності зі своїми власними почуттями і переконаннями. Небезпека, що ви перебільшите потенційну загрозу, - ніщо в порівнянні з тим, що хтось може загинути в результаті вашого невтручання.

Налагодьте турботливі стосунки

Не існує вичерпної відповіді на таке серйозне запитання: як можна попередити самогубство? Але ви можете зробити величезний крок вперед, якщо потурбуєтесь про людину, котра перебуває у відчаї. У цій ситуації не має часу для моралізування, а лише для доброзичливої підтримки, яку потрібно висловлювати не лише словами, але й невербально. У подальшому дуже багато буде залежати від якості ваших стосунків. Для того, хто відчуває, що він не потрібний і не любимий, турбота чуйної людини є могутнім підбадьорливим засобом. Приймаючи таку людину, ви зможете проникнути в її ізольовану, самітну душу.

Будьте уважним слухачем

Якщо людина перебуває у депресивному стані, то їй більше потрібно говорити, аніж когось слухати. Вона страждає від сильного почуття відчуження і не завжди готова сприйняти ваші поради, відгукнутися на ваші думки і потреби. Це може викликати в оточуючих образу чи гнів, почуття знехтуваності, власної непотрібності чи безсилля. Незважаючи на це, не засуджуйте таку людину, пам'ятайте, що їй важко зосередитися на чомусь, окрім своєї безвиході. Вона хоче позбутися болі, але не може знайти виходу. Спробуйте, по можливості, залишитися спокійним і розуміючим. Ви можете надати безцінну допомогу, вислухавши розповідь про почуття цієї людини, - її печаль, провину, страх чи гнів. Інколи, якщо ви просто мовчки посидите з нею, і це буде доказом вашої зацікавленості і турботи.

Як психологи, так і не спеціалісти мають розвивати у собі мистецтво “слухати”. Це передбачає проникнення у те, що “висловлюється” без слів (характером поведінки, настроєм і мімікою, рухами, порушенням сну чи апетиту, здатністю до імпульсивних вчинків у гострій кризовій ситуації тощо).

Незважаючи на те що основні передвісники самогубства часто завуальовані, уважний спостерігач їх може розпізнати.

Не сперечайтеся

Зіштовхуючись із суїцидальною загрозою, друзі і родичі часто відповідають: “Подумай, ти живеш набагато краще, аніж інші, ти мав би дякувати долі” або “Ти розумієш, які нещастя і сором чекають твою сім'ю?” Такі відповіді зразу блокують подальше обговорення і викликають у нещасного ще більшу пригніченість. Бажаючи допомогти, близькі досягають зворотному ефекту.

Ні в якому разі не виявляйте агресії, якщо ви присутні під час розмови про самогубство, спробуйте не висловлювати обурення тим, що почули. Вступаючи в дискусію з пригніченою людиною, ви можете не лише програти суперечку, а й втратити людину.

Запитуйте

Якщо ви вдаєтеся до непрямих запитань типу “Я сподіваюся, що ти не вчиниш самогубства?”, то в них передбачається та відповідь, яку ви б хотіли почути (“Ні”). У цьому випадку вам буде важко допомогти людині вийти із суїцидальної кризи.

Найкраще запитати прямо: “Ти думаєш про самогубство?” Це не викличе подібної думки, якщо її раніше не було. Але якщо людина обдумує самогубство і, нарешті, знаходить когось, кому небайдужі її переживання і хто згоден обговорити цю заборонену тему, то це може принести полегшення, допомогти зрозуміти свої почуття і досягнути розуміння.

Потрібно спокійно і зрозуміло запитати про небезпечну ситуацію, наприклад: “Із якого часу ви вважаєте своє життя настільки безнадійним?”, “Як ви думаєте, чому у вас з'явилися ці почуття?”, “Чи є у вас якісь конкретні міркування про те, яким чином покінчити із собою?”, “Якщо ви раніше думали про самогубство, що вас зупиняло?”.

Щоб допомогти суїциданту зрозуміти свої думки, можна інколи перефразувати найбільш суттєві його відповіді: “Іншими словами, ви говорите...”

Ваша згода вислухати й обговорити те, чим хочуть поділитися з вами, буде великим полегшенням для людини, яка замкнулася в собі, яка відчуває страх осуду і готова до того, щоб покинути життя.

Не пропонуйте невиправданих утіх

Одним із важливих механізмів психологічного захисту є раціоналізація. Після того, як ви почули від когось про суїцидальну загрозу, у вас може з'явитися бажання сказати: “Ні, ви насправді так не думаєте”, “Це швидко пройде”.

Не слід цього робити. Причина, з якої суїцидант посвячує у свої думки, полягає у його бажанні занепокоїти інших своєю ситуацією. Якщо ви не виявите зацікавленості і чуйності, то людина у стані депресії може розцінити судження типу “Ви насправді так не думаєте”, як прояв зневаги і недовіри, що лише посилить її відчуття власної непотрібності.

Пропонуйте конструктивні підходи

Одне з найважливіших завдань профілактики суїциду полягає в тому, щоб допомогти суїциданту визначити джерело психічного дискомфорту. Це важко, оскільки підґрунтям самогубства є секретність. Найбільш доцільними запитаннями можуть бути: “Що з вами сталося останнім часом?”, “Коли ви відчули себе гірше?”, “Що відбулося у вашому житті з того часу, як виникли ці зміни?”, “Кого з оточуючих вони стосувалися?”

Потрібно допомогти потенційному самогубцю ідентифікувати проблему і якомога точніше визначити, що її поглиблює, а також переконати в тому, що він може говорити про свої почуття і переживання без сорому, навіть про такі негативні емоції, як ненависть чи бажання помсти. Якщо людина все ж таки не наважується виявляти свої приховані почуття, то, можливо, ви зможете отримати відповідь, зауваживши: “Мені здається, ви дуже схвильовані”, “Я бачу, вам зараз хочеться плакати”. Доцільно сказати: “Все-таки ви схвильовані. Може, якщо ви поділитеся своїми проблемами зі мною, я спробую зрозуміти вас”.

Якщо кризова ситуація й емоції названі, то слід вияснити, як людина вирішувала схожі ситуації у минулому. Це називається “оцінкою засобів вирішення проблем”. Вона передбачає обговорення попереднього досвіду в аналогічній ситуації. Можна запитати: “Чи не було у вас раніше схожих переживань?”

Спробуйте спільно розкрити способи виходу з криз у минулому. Це може допомогти у вирішенні наявного конфлікту. З'ясуйте, що залишається позитивно значущим для людини? Що вона ще цінить? Відзначте ознаки емоційного пожвавлення, коли мова буде вестися про «найкращий» час у житті, особливо слідкуйте за її очима. Хто ці люди, котрі продовжують хвилювати? Чи не виникло якихось альтернатив після аналізу життєвої ситуації? Чи не з'явилася надія?

Вселяйте надію

Психотерапевти давно дійшли висновку про позитивну значущість того, про що говорять схильні до суїциду люди. Коли приховані травматичні переживання виходять на поверхню, біда здається менш фатальною. У людини може з'явитися думка: “Я так і не знаю, як вирішити цю ситуацію. Але тепер, коли я бачу свої труднощі, я думаю, що, можливо, ще є якась надія”.

Як би то не було, надія має випливати із реальності. Немає сенсу говорити: “Не хвилюйся, все буде добре”, - коли все добре бути не може. Надії виникають не з відірваних від реалій фантазій, а із здатності людини хотіти і досягати поставленої мети. Померла близька людина не може повернутися, як не сподівайся. Але близькі померлого можуть відкрити для себе нове розуміння життя.

Надія має бути обґрунтована: коли корабель розбивається об каміння, є різниця між надією допливти до найближчої землі чи досягнути протилежного берега океану. Коли люди повністю втрачають надію на гідне майбутнє, їм потрібно запропонувати альтернативу: “До кого ви могли б звернутися за допомогою?”, “Як можна було б змінити ситуацію?”, “Якому зовнішньому втручанню ви могли б протистояти?”.

Важливо допомогти суїцидальним особам зрозуміти, що не потрібно зосереджуватися лише на одному полюсі емоцій. Людина може любити і в той же час інколи відчувати відверту ненависть; сенс життя не зникає, навіть якщо воно приносить душевні страждання. Темрява і світло, радощі і печалі, щастя і страждання є нероздільно переплетеними у тканині людського існування.

Таким чином, основи для реалістичної надії мають бути подані чесно, переконливо і м'яко. Дуже важливо при цьому підкреслити людські можливості і силу, а також те, що кризові стани, за звичай, минають, а самогубство є безповоротним.

Оцініть міру ризику самогубства

Спробуйте визначити серйозність можливого суїциду. Адже наміри бувають різними, - від скороминучих, нечітких думок про таку можливість до наявності чітко розробленого плану самогубства певним способом (отруєння, стрибок із висоти, з використання вогнепальної зброї чи мотузки). Важливо з'ясувати й інші негативні фактори: алкоголізм, вживання наркотиків, міру емоційних розладів і дезорганізації поведінки, почуття безнадії і безпомічності.

Незаперечним фактом є те, що чим детальніше розроблений план самогубства, тим вищий його потенційний ризик

Не залишайте людину одну у ситуації високого суїцидального ризику

Залишайтеся з потенційним суїцидантом якомога довше чи попросіть когось побути поруч, доки не пройде криза чи не з'явиться допомога. Можливо доведеться зателефонувати на станцію швидкої допомоги або звернутися до спеціаліста. Пам'ятайте, що підтримка вимагає від вас певної відповідальності.

Щоб показати людині турботу оточення про неї і створити почуття життєвої перспективи, ви можете укласти з нею так званий суїцидальний контракт. Тобто попросити зв'язатися з вами перед тим, як людина наважиться на суїцидальні дії для того, щоб ви ще раз могли обговорити можливі альтернативи. Як не дивно, але така згода може виявитися досить ефективною.

Зверніться за допомогою до спеціалістів

У суїцидантів звужене поле зору, своєрідна тунельна свідомість. Вони не можуть самостійно вирішувати складні проблеми. Перше їх прохання - це часто прохання про допомогу. Друзі та рідні, без сумніву, мають щирі наміри, але їм може не вистачати вміння і досвіду, крім того, вони бувають схильні до надмірної емоційності.

Надійним джерелом допомоги є сімейні лікарі. Вони, як правило, добре інформовані, можуть правильно оцінити серйозність ситуації і направити людину до компетентного спеціаліста. Спочатку, доки пацієнт не отримав кваліфікованої допомоги, сімейний лікар може призначити йому ліки, щоб знизити інтенсивність депресивних переживань.

Якщо депресивна людина не схильна до співробітництва і не бажає зустрічатися зі спеціалістами, то ще однією формою допомоги є сімейна терапія. Усі члени сім'ї надають підтримку, висловлюють турботи і прикрощі, конструктивно визначають більш комфортний стиль спільного життя.

Для тих, хто має суїцидальні тенденції, хорошим помічником може бути священик. Серед священнослужителів є багато розуміючих, чуйних і достойних довіри людей. Але є серед них і такі, що не підготовлені до кризового втручання. Моралізуванням і банальним повчанням вони можуть підштовхнути суїциданта до більшої ізоляції і самозвинувачень.

Інколи єдиною альтернативою допомоги суїциданту є госпіталізація у психіатричну лікарню. Зволікання у цьому може бути небезпечним; крім того, госпіталізація може принести полегшення як хворому, так і сім'ї.

Важливість збереження турботи і підтримки

Якщо критична ситуація і пройшла, то спеціалісти чи сім'я не повинні дозволити собі розслаблення. Найгірше може бути попереду. За покращення часто приймають підвищення психічної активності хворого. Буває так, що напередодні самогубства депресивні люди кидаються у вир діяльності. Вони покаянно просять вибачення у всіх, кого образили. Оточуючі відчувають полегкість і послаблюють пильність. Але така поведінка може свідчити про рішення розрахуватися зі всіма боргами і зобов'язаннями, після чого можна покінчити із собою. І дійсно, половина суїцидантів здійснює самогубство протягом трьох місяців після початку психологічної кризи.

Інколи у клопотах оточуючі забувають про людей, котрі робили суїцидальні спроби. Багато хто ставиться до них, як до невмілих і невдах. Часто вони зустрічаються з подвійним презирством: з одного боку, вони “ненормальні”, тому що хочуть померти, а, з іншого, - настільки “некомпетентні”, що і цього не можуть зробити якісно. Емоційні проблеми, які приводять до суїциду, рідко вирішуються повністю, навіть коли здається, що гірше в минулому.

Ніколи не потрібно обіцяти повної конфіденційності. Надання допомоги не значить необхідності дотримуватися повного мовчання. Як правило, подаючи сигнали можливого самогубства, людина, яка у відчаї, просить про допомогу. І, без сумніву, ситуація не вирішиться до того часу, доки суїцидальна людина не адаптується в соціумі.

 

 

 

Категорія: Вчитель вчителю | Додав: Admin (19.09.2019)
Переглядів: 302 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Корисні посилання
Корисні посилання